Wielka defilada ,,Silni w Sojuszu,, już za nami ,tłumy gości i ponad 2000 żołnierzy w defiladzie.

Podziel się:

fot.Policja 

Święto Narodowe 3 Maja w tym roku jest również okazją do uczczenia 20-lecia obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim i 15-lecia obecności w Unii Europejskiej.

Przystąpienie zarówno do NATO, jak i do Unii Europejskiej naszego kraju potwierdziło cywilizacyjną i kulturową przynależność Polski do świata Zachodu. Silne państwo to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne – wewnętrznie, jak i zewnętrznie – podkreślał Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na początku defilady wojskowej odbywającej się pod hasłem „Silni w sojuszach”, zorganizowanej z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Silne państwo to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne – wewnętrznie, jak i zewnętrznie – podkreślał Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu.

3 maja na warszawskiej Wisłostradzie, którą przeszła wielka defilada „Silni w sojuszach” wspólnie świętowaliśmy 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i 20. rocznicę wstąpienia do NATO.

Na uroczystości obecny był Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, przedstawiciele kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele władz państwowych.  Wśród gości byli ministrowie i wiceministrowie obrony państw NATO i Unii Europejskiej. Policję reprezentował Komendant Główny Policji – gen.insp. Jarosław Szymczyk oraz Komendant Stołecznej Policji, nadinsp.Paweł Dobrodziej

W defiladzie „Silni w sojuszach” wzięło udział 2000 osób – żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych, pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz  poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne, m.in. z Belgii, Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA Obecni byli także studenci uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i  Lotniczej Akademii Wojskowej. Wcześniej, w ramach obchodów Narodowego Święta 3 Maja odbyła się uroczysta Msza Święta oraz uroczystości na pl.Zamkowym w Warszawie.

W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami defilowali funkcjonariusze Policji oraz innych służb: Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej.

Defiladę powietrzną rozpoczął przelot śmigłowców. Wśród nich były najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8, samoloty z biało- czerwoną szachownicą – F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346. Nad głowami gości przeleciało prawie 80 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców. Pokazy zakończył przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.

W defiladzie lądowej przejechało ponad 200 pojazdów. Najnowszy sprzęt zaprezentowało Wojsko Polskie, a także Policja, Państwowa Straż Pożarna. Wśród sprzętu policyjnej formacji zaprezentowano m.in.: oznakowane i nieoznakowane radiowozy (w tym z wideorejestratorami), Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego, łódź Sportis S-65000/K i łódź typu RIB, Ruchome Stanowiska Dowodzenia czy pojazd do przewozu ładunków wybuchowych. Uczestnicy defilady mogli też zobaczyć Motocyklową Asystę Honorową na motocyklach BMW R 1200 RT oraz funkcjonującą w strukturach Oddziału Prewencji Policji w Warszawie – Kompanię Reprezentacyjną Komendy Stołecznej Policji, dowodzoną przez nadkom. Radosława Gosa.

Były też m. in.: samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Nasi sojusznicy zaprezentowali również sprzęt ciężki, w tym transportery opancerzone Stryker oraz System Patriot.

“Nie ma żadnych wątpliwości, że fundamentalnym elementem bezpieczeństwa jest zarówno sprawna i dobrze wyposażona armia, jak i sprawne i dobrze zabezpieczone służby, które o to bezpieczeństwo dbają podkreślił Prezydent.

“Polska jest silna w sojuszach.  Dziękuję funkcjonariuszom służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dziękuję żołnierzom i funkcjonariuszom za codzienną służbę. Jesteśmy z Was dumni! Wasza służba stanowi o sile Polski!” – powiedział natomiast podczas uroczystości szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Zgodnie z tradycją tego rodzaju przedsięwzięć w rejonie Multimedialnym Parku Fontann oraz na Bulwarach Wiślanych  goście mogli spróbować wojskowej  grochówki. Na stoiskach promocyjnych poszczególnych służb natomiast można było porozmawiać z żołnierzami i funkcjonariuszami o służbie w ich formacjach.

(KGP.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *