Wianki 2019 Kraków : Debiutanci wśród gwiazd podczas Święta Muzyki

Podziel się:

fot.org 

W tym roku na Wiankach będziemy mogli usłyszeć nie tylko największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, ale również najciekawszych debiutantów. Na Scenie Debiutów w klubie Hevre zaprezentują się: Hearts Hunters, Szymonmówi, Postman, OY Sound System oraz Ziela. Ponadto w ramach Ulicznego Grania na Wiankach wystąpią m.in. Mikrokosmos, Buskers Band, Edyta Górecka czy Kapela Hanki Wójciak.

 

Wianki – Święto Muzyki to festiwal, który przyciąga najbardziej znane nazwiska polskiej branży muzycznej, szczególnie alternatywnej. W tym roku w Krakowie wystąpią m.in. Natalia Nykiel, Fisz Emade Tworzywo czy Miuosh. Warto jednak wiedzieć, że Wianki to także wydarzenie otwarte na twórczość artystów dopiero wchodzących na salony. Scena Debiutów to miejsce, które prezentuje publiczności najciekawsze nowe zjawiska na scenie muzycznej, dając w zamian debiutującym szansę zaprezentowania swojej twórczości szerszemu gronu odbiorców.

Na Scenie Debiutów zagra Hearts Hunters – rockowy duet, w którego skład wchodzą Artur Brzozowski (perkusja) i Bartek Szeliga (wokal i gitara). Zespół powstał pod koniec 2017 roku i zdążył już zagrać kilka koncertów. W klubie Hevre wystąpi również Szymonmówi, czyli Szymon Żurawski ze swoim autorskim projektem, który oscyluje między folkowym „opowiadactwem” a romantyczną stroną rocka.

W ramach tegorocznej Sceny Debiutów zaprezentują się również dwa projekty muzyczne zza naszej wschodniej granicy. Pierwszy z nich to Postman – ukraiński multiinstrumentalista, kompozytor oraz autor tekstów, który śpiewa w języku ojczystym i angielskim, a jego twórczość skupia się wokół tematu życia, relacji międzyludzkich oraz społecznych przeciwności. Oprócz Postmana w Hevre wystąpi również OY Sound System – ukraińska grupa etnoelektroniczna mieszająca reggae, electro-rocka, pop oraz ukraiński folklor. Skład artystów na Scenie Debiutów zamyka Ziela, czyli gdański duet Julity Zielińskiej i Patryka Kienasta. W tym roku zespół wydaje swoją debiutancką epkę nakładem Jazzboy Records, czyli labelu, który zdążył przybliżyć publiczności postać ciekawego debiutanta, jakim jeszcze kilka lat temu był Kortez.

Koncert Sceny Debiutów rozpocznie się na krakowskim Kazimierzu 22 czerwca w Hevre (ul. Meiselsa 18) o godz. 16.00. Tego dnia odbędzie się również Giełda Winyli, która potrwa od 11.00 do 17.00. Z kolei o godzinie 12.00 organizatorzy Wianków razem z festiwalem Tak Brzmi Miasto zorganizują panele dyskusyjne: Czy dobry artysta musi być szalony? oraz Ze szkolnej ławki na wielkie sceny.

Uliczne granie to z kolei koncerty, które odbędą się w różnych częściach Krakowa od godz. 15.30 do 17.00. Na placu Szczepańskim będzie można posłuchać Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Norwegii oraz zespołu Mikrokosmos, którego muzyka łączy miłość do funku, groove’u i brzmień wszechświata. Na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie wystąpi z kolei zespół Buskers Band, który wykonuje głównie aranżacje znanych i popularnych utworów rozrywkowych, łącząc i przeplatając ze sobą motywy muzyczne znane z popularnych hitów. Na ulicy Nadwiślańskiej Edyta Górecka z zespołem przedstawi brzmienia inspirowane brytyjską muzyką gitarową i ambientem okraszone autorskimi tekstami liderki. Kolejni artyści Ulicznego grania wystąpią na Rynku Podgórskim. Będą to Kapela Hanki Wójciak – powstały w Krakowie zespół balansujący na pograniczu world music i folku oraz Diri Levski – polska orkiestra wykonująca muzykę bałkańską, folk i etno. Ostatnim miejscem koncertowym w ramach Ulicznego grania będzie plac św. Marii Magdaleny – wystąpią na nim Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” oraz Chór „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

(org.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *