Warszawa: Jadowita prawie metrowa żmija w ogródku jednego z mieszkańców Białołęki.

Podziel się:

Żmija zygzakowata fot.Straż Miejska 

Jeden z mieszkańców Białołęki w trakcie sprzątania przydomowego ogródka znalazł na swojej posesji prawie metrowego węża.

Okazało się, że w jego ogródku pojawił się nieproszony gość – prawie metrowy wąż. Mężczyzna poprosił o pomoc straż miejską. Przybyły na miejsce Ekopatrol stwierdził, że jest to nasza rodzima żmija zygzakowata. Nie wiadomo, jak znalazła się na prywatnej posesji. Strażnicy przy pomocy specjalistycznego sprzętu bezpiecznie odłowili gada i po sprawdzeniu, że nie jest ranny – przewieźli go i wypuścili do środowiska naturalnego. Żmija szybko zniknęła w zaroślach. Lepiej samemu jej nie dotykać i poprosić o pomoc fachowców.

Żmija zygzakowata (Vipera berus) – gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych (Viperidae). Grzbiet o zabarwieniu brązowym, srebrzystoszarym, żółtawym, oliwkowozielonym, niebieskoszarym, pomarańczowym, czerwonobrązowym lub miedzianoczerwonym. Na grzbiecie ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, tzw. „wstęga kainowa”. Zygzak nie zawsze jest widoczny. Pionowa źrenica. Płaska głowa o trójkątnym zarysie, wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Ciało zwęża się w kierunku głowy. Łuski na głowie tworzą wzór przypominający literę X, Y lub V.

Żmija zygzakowata podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej.

(SM.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *