Od 14 lat w malowniczej lokalizacji w Katowicach prezentują się najciekawsi debiutanci i najwięksi klasycy współczesnej elektroniki, ale także artyści jazzowi, rockowi i hiphopowi.

Festiwal cieszy się ugruntowaną pozycją na rynku, a Nowa Muzyka to marka będąca synonimem najwyższej jakości, rozpoznawanej i docenianej także poza granicami Polski. Aż trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Między 20-22 czerwca 2019 roku katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową.

Uroczysty koncert RHYE w czwartek 20 czerwca o godz. 20 otworzył tegoroczną edycję popularnego festiwalu! Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019 to 4 dni szaleństwa na 9 scenach, przy muzyce 69 artystów z całego świata. Najjaśniejsze punkty programu festiwalu to występy takich gwiazd, jak legendarny zespół Kraftwerk, król grime’u Skepta, tytani electropopu z Apparat i GusGus, ikona nujazzu Jazzanova i psychodeliczny duet Red Axes. Jak co roku nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących w Muzeum Śląskim. Tauron Nowa Muzyka Katowice to nie tylko świeże dźwięki, ale pełna paleta zjawisk szeroko rozumianej kultury.

Katowicki festiwal słynie z różnorodności i program 14. edycji imprezy podtrzymuje ten globalny kurs. Zaproszeni artyści łączą niecodzienne, czasem awangardowe pomysły, z umiejętnością dotarcia do wielotysięcznej publiczności. Fascynujące dźwięki wypełnią aż 8 scen w Strefie Kultury oraz zabrzmią na Sztauwajerach w Dolinie Trzech Stawów. W tegorocznym programie festiwalu szczególnie mocno podkreślona jest obecność kobiet, które zupełnie zdominują dwie sceny festiwalu.

Scena Miasta Muzyki oraz Tauron Music Hall staną wewnątrz MCK. To tam wystąpią największe gwiazdy festiwalu, jak np. niemiecki zespół Kraftwerk. To autorzy muzycznej wizji cyfrowej przyszłości, która stała się naszą teraźniejszością. Legendy z Düsseldorfu wystąpią w piątek 21 czerwca na głównej Scenie Miasta Muzyki. Tego samego dnia zaprezentują się też m.in. elektryzujący publiczność zespół GusGus z Islandii oraz organiczny kolektyw Jazzanova.

Bardzo ekscytująco przedstawia się festiwalowa sobota. Wówczas wystąpią m.in. nazywany „królem grime” Skepta, a także wyjątkowi twórcy elektronicznego popu – Apparat i HVOB.  szalony eksperymentator Yves Tumor, Laurel Halo, Matthew Dear i wielu innych artystów. Amatorów techno przyciągnie z pewnością scena Red Bull Music, gdzie zaprezentują się takie gwiazdy gatunku, jak Roman Flügel, Oscar Mulero, Mariel Ito (aka Maceo Plex).

Kobiety zdominują scenę FUTURE!/carbon, której kuratorem jest Wojciech Kucharczyk. Unikalny koncept artystyczny zaprezentuje przyszłość w wymiarze globalnym. Usłyszymy tam  artystki z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Płeć piękna zdominuje także salę kameralną NOSPR, czyli festiwalową oazę muzyki improwizowanej i neoklasycznej. Nie zabraknie również przedstawicieli polskiej sceny muzycznej, zarówno doskonale znanych artystów jak i debiutantów. Część z nich wystąpi na jedynej niezadaszonej scenie festiwalu, czyli w amfiteatrze NOSPR. Wydarzeniem będzie z pewnością koncert zespołu Syny w zrewitalizowanym budynku Stolarni byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Na terenie Muzeum Śląskiego zaplanowano także wiele innych atrakcji dla festiwalowiczów.

W trakcie festiwalu podwoje otwierają także Sztauwajery w Dolinie Trzech Stawów. To zdecydowanie najbardziej urokliwa letnia miejscówka w Katowicach. W trakcie 14. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice będą pełnić funkcję oficjalnego klubu festiwalowego. W niedzielę 23 czerwca odbędzie się tam FAJRANT. Finałowy, bezpłatny i otwarty dzień festiwalu stanie pod znakiem tanecznego maratonu, który poprowadzą znakomici didżeje z Polski i zagranicy. Wisienką na torcie będzie występ izraelskiego duetu Red Axes.

Wszystko w sercu Śląska, fascynującego regionu łączącego wiele zabytków ery industrialnej z przepięknymi terenami zielonymi. Tauron Nowa Muzyka Katowice to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie, a jego status potwierdza co roku fascynujący program artystyczny i niebanalna lokalizacja w sercu Śląska. Warto odwiedzić go ponownie!

Dodatkowa komunikacja

Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach informuje, że w  związku z festiwalem muzycznym „Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019″, który organizowany będzie w katowickiej Strefie Kultury z imprezami towarzyszącymi  na terenie rekreacyjnym Doliny Trzech Stawów tzw. „Sztauwajery” (przystanek autobusowy „Osiedle Paderewskiego Pomnik”, uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia autobusowa oznaczona jako S1, kursująca z częstotliwością co 40 minut.

Linia autobusowa S1 zapewniać będzie bezpłatną możliwość przemieszczania się pomiędzy rejonem Doliny Trzech Stawów, podziemnym dworcem autobusowym, Placem Wolności, rejonem ul. Sokolskiej do miejsca imprezy, tj. Strefa Kultury z przejazdem ulicami:

  • w kierunku Strefy Kultury – po obsłudze przystanku początkowego „Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy”: Prowansalską, Pułaskiego, Graniczną, Powstańców, Francuską, Jagiellońską, pl. Miarki, Kochanowskiego, Dworcową, przejazd przez podziemny dworzec autobusowy, Słowackiego, Matejki, pl. Wolności, Sokolską, Chorzowską, przejazd przez Rondo im. Jerzego Ziętka, al. Roździeńskiego do przystanku „Katowice Strefa Kultury”,
  • w kierunku Doliny Trzech Stawów – po obsłudze przystanku „Katowice Strefa Kultury” al. Roździeńskiego, Bogucicką, Dudy-Gracza, al. Roździeńskiego, przejazd przez Rondo im. Jerzego Ziętka, Chorzowską, Sokolską, pl. Wolności, Słowackiego, przejazd przez podziemny dworzec autobusowy, Dworcową, Kościuszki, pl. Miarki, Jagiellońską, Lompy, Powstańców, Graniczną Pułaskiego, Lotnisko do przystanku „Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy”.Nadmieniamy jednocześnie, że dojazd z centrum Katowic w rejon imprez towarzyszących zapewnia również linia autobusowa nr 910, kursująca z częstotliwością co 15 minut. Dodatkowo w przedmiotowym rejonie kursują również linie autobusowe nr: 1, 672, 674 oraz 672N zapewniając dodatkową ofertę komunikacji publicznej w przedmiotowym rejonie.