Święto Wolności i Solidarności : Waglewski, Lady Pank, Perfect, Kayah, Bednarek i inni zagrają w Gdańsku

Podziel się:

fot. Tomasz Organek  Grzegorz Mehring UMG

5 scen, 12 koncertów i 152. muzyków – tak w Gdańsku będzie wyglądała część muzyczna obchodów Święta Wolności i Solidarności, które potrwają aż 11 dni – od 1 do 11 czerwca. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie Koncert Główny: 30 lat wolności, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych 4 czerwca. Wstęp – na to oraz inne wydarzenia – wolny.

Atrakcje i wydarzenia w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności rozpoczną się już 1 czerwca i potrwają do 11 czerwca. W programie znalazły się warsztaty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, wspólne czytanie bajek i poezji, i oczywiście koncerty.

Pierwsze z muzycznych wydarzeń – Koncert na Dzień Dziecka – poprowadzi Karim Martusewicz, basista Voo Voo i założyciel zespołu Karimski Club. Na scenie, która stanie w Strefie Społecznej tuż przy Sali BHP – miejscu podpisania porozumień sierpniowych, towarzyszyć mu będą m.in. Wojciech Waglewski i zespół Voo Voo oraz Tomasz Organek.

Waglewskiego na scenie zobaczymy ponownie podczas wieczornego, plenerowego Koncertu Wolności na Placu Zebrań Ludowych, którego będzie gospodarzem. Tym razem na scenie stanie Wojtek Mazolewski Quintet, grupa Voo Voo z zespołem perkusyjnym Ritmo Bloco, który tworzy 33. perkusistów, oraz ponownie Tomasz Organek z zespołem. Nie zabraknie też znakomitych gości, m.in. Lecha Janerki, Johna Portera i siótr Przybysz, Pauliny i Natalii, które wystąpią w chórkach wraz z mamą, Ewą. Jak zdradzają organizatorzy, być może zjawią się też goście zza oceanu – ale to będzie niespodzianka.

Piotr Metz, kurator muzyczny obu wydarzeń, zaznacza, że Koncert Wolności nie będzie miał charakteru wspominkowego.

– Wojeciech Waglewski zaproponował, żeby to był koncet otwarty na to, co będzie, na przyszłość, młodość i radość – dlatego zapraszamy młodych wykonawców, w tym jedną zupełną debiutantkę, odkrytą przez Organka.

Kulminacyjnym punktem muzycznego programu obchodów będzie Koncert Główny: 30 lat wolności, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych 4 czerwca. Będzie to widowisko muzyczno-multimedialne, podczas którego zostaną wykorzystane również materiały archiwalne ilustrujące polską drogę do wolności.

– Udało nam się do tego koncertu zaprosić 10 zespołów muzycznych, 15. solistów, chór, aktorów… W sumie na scenie pojawi się około stu artystów. Koncert będzie trwał 3 godziny, realizujemy go wspólnie z Telewizją Polsat – opowiadał Bolesław Pawica, scenarzysta i reżyser widowiska multimedialnego „30 lat wolności”.

Jak zdradza, koncert został podzielony na trzy części: „było”, „jest” i „będzie”. Program pierwszej odnosić się ma do czasu przełomowego, a więc pamiętnych lat 80.

– Zaczniemy od wydarzeń w Stoczni Gdańskiej i poprzez muzyków, których zaprosiliśmy opowiemy o ostatniej dekadzie komuny. Wystąpią tu takie zespołu, jak Perfect, Dżem, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Mr. Zoob, Krystyna Prońko czy Maciej Maleńczuk – wymienia Pawica. – Cały koncert został tak ułożony, aby byli w nim artyści starszego pokolenia, średniego i najmłodszego.

Te dwa ostatnie reprezentować będą m.in. Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar (wokalista grupy Dżem), Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Igor Herbut, Michał Szpak, Happysad i inni.

 

Na wszystkie wydarzenia obchodów w ramach Święta Wolności i Solidarności wstęp wolny. Pełen program: 2019gdansk.pl.

(UMG.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *