Warszawa – „Stop 447” – demonstracja przeciwko żydowskim roszczeniom

Podziel się:

Demonstracja „Stop 447” fot.Marek Wawrzyszko

 Warszawa: Nawet 20 tysięcy osób mogło wziąć udział w dzisiejszym marszu przeciwko amerykańskiej ustawie 447. Ustawa daje prezydentowi Stanów Zjednoczonych zielone światło do wspierania żydowskich pretensji do mienia bezspadkowego.

Demonstracja rozpoczęła się o godzinie 14 przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie przemawiała część z organizatorów. „Skoro tu jesteście, to wiecie, że nasza polska suwerenność znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie” – powiedział Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, które było organizatorem demonstracji. Z kolei poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski przypomniał historię statku St. Louis, który w 1939 roku wywiózł żydowskich uchodźców z III Rzeszy i miał ich przetransportować do Ameryki, jednak m.in. pod naciskiem ówczesnych władz amerykańskich musiał wrócić do Europy, a większość z jego pasażerów została później zamordowana podczas Holokaustu. Również podczas przemówienia T. Rzymkowskiego chwilą ciszy oddano hołd Żydom pomordowanym podczas II wojny światowej, którzy, jak poseł powiedział, zostali pomordowani wobec „bezsilności, bierności Żydów amerykańskich, którzy patrzyli, jak ich rodacy za oceanem giną”.

Następnie marsz przeszedł pod budynek Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie odbyły się kolejne przemówienia. W marszu, według Tomasza Kalinowskiego ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, wzięło udział 20 tysięcy osób. Przyjechały osoby z różnych miast i różnych organizacji. Niektórzy przyszli na marsz ze swoimi rodzinami, jak pani Karolina, która wzięła w nim udział, gdyż uważa, że „roszczenia żydowskie są zupełnie nie na miejscu i trzeba pokazać rządowi, że nie zgadzamy się z tym i że powinien coś w tym kierunku zrobić”.

Ustawa 447 została podpisana rok temu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Zakłada, że prezydent USA może wspierać roszczenia środowisk żydowskich do mienia, które niegdyś należało do Żydów, którzy nie pozostawili spadkobierców. Jednak według prawa, mienie bezspadkowe należy do Skarbu Państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *