Premier zainaugurował budowę instytucji naukowych w Katowicach

Podziel się:

Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Prezydent Katowic Marcin Krupa fot.Krystian Maj/KPRM

Pemier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Marcin Krupa podpisali list intencyjny w sprawie budowy, wyposażenia oraz utrzymania Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki oraz Centrum Nauki w Katowicach.

– Centrum Himalaizmu ma uświadamiać, jak wielkie osiągnięcia są już po stronie Polaków, ale również po stronie młodych zdobywców, którzy chcą wytyczać kolejne szlaki. Historia wspinaczek górskich, szerzona przez Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki ma pokazać młodym ludziom drogę do sukcesu opartą o wysiłek, hart ducha, dyscyplinę i bardzo ciężką pracę – mówił szef rządu o celach instytucji, która zajmie się popularyzowaniem wiedzy dotyczącej wypraw górskich oraz przedstawieniem historii Jerzego Kukuczki oraz śląskich himalaistów. Ma ono pokazywać, że chcemy zdobywać najwyższe szczyty w rozwoju Polski – powiedział premier dziękując inicjatorom przedsięwzięcia. – Centrum Nauki to równe szanse w dostępie do nowoczesnej, pozaszkolnej edukacji dzieci i młodzieży z różnych środowisk oraz zapewni rozwój dla uczniów szczególnie uzdolnionychCentrum będzie kładło nacisk na nowoczesność. Będzie to instytucja, która przyciągnie młodych ludzi oraz przedsiębiorców – kontynuował premier Mateusz Morawiecki.

– Dzisiaj wrzucamy szósty bieg w rozwoju Katowic. Nie będzie w tym cienia przesady gdy powiem, że to jedno z najważniejszych wydarzeń od czasu powstania Strefy Kultury w Katowicach – rozpoczął prezydent Katowic. – Utworzenie w Katowicach Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki oraz Centrum Nauki – zwiększą dostęp mieszkańców Katowic i całego woj. śląskiego do wyjątkowej i atrakcyjnej oferty edukacyjnej, kulturalnej, naukowej i rekreacyjnej. Zależy nam na stworzeniu miejsc, które będą przyciągały całe rodziny – które będą mogły aktywnie spędzać czas – mówił prezydent Marcin Krupa, który dodał, że słowa Premiera Mateusza Morawieckiego traktujemy w Katowicach jako ważne zobowiązanie. – Nasza dotychczasowa, bardzo dobra współpraca pokazuje, że Pan Premier Mateusz Morawiecki dotrzymuje danego słowa – a z efektów współpracy rządu i samorządu korzystają mieszkańcy –​dodał prezydent. Przykładowo w przyszłym roku zakończymy budowę 500 lokali w ramach Mieszkania Plus w Nikiszowcu. Z sukcesem współpracowaliśmy przy organizacji Szczytu Klimatycznego, dzięki któremu o Katowicach usłyszał cały świat. Dzięki zaangażowaniu środków rządowych wiosną oddaliśmy do użytku nowoczesną halę sportową.

(umk.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *