Plus liga 2019 : ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Mistrzem Polski

Podziel się:

fot.Jakub  Ćmil

W trzecim spotkaniu finału PlusLigi ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała ONICO Warszawa 3:1, a tym samym wywalczyła tytuł mistrzów Polski. Zobaczcie, jak spotkanie w Hali Azoty wyglądało w liczbach.

Cztery sety, 1h 54min walki, 101:96 dla ZAKSY w małych punktach, a końcowy wynik 3:1 dla gospodarzy. Tak w skrócie wyglądało trzecie spotkanie finału PlusLigi. Kędzierzynianie zgarnęli złoto mistrzostw Polski, a drużynie stołecznych przypadł tytuł wicemistrzów – srebro jest pierwszym medalem w historii naszego klubu.

I można śmiało powiedzieć, że to ostatnie starcie było symptomatyczne dla całej finałowej rywalizacji. ZAKSA wygrała spotkanie 3:1, czyli pozornie zwycięstwo przyszło jej dość łatwo. Trzeba jednak mocniej zagłębić się w statystyki, by stwierdzić, że wojna o mistrzostwo była naprawdę niezwykle wyrównana.

Spójrzmy więc na liczby sobotniego pojedynku. Bloki: 10:9 dla ONICO. Zagrywka: 4:3 dla ZAKSY (14 błędów warszawian i 13 kędzierzynian). Punkty w ataku 61:59 dla gospodarzy i wreszcie skuteczność ataku – 48 procent po każdej ze stron. Widać więc wyraźnie, że w obliczu tych bardzo wyrównanych statystyk o zwycięzcy tego meczu decydowały bardzo drobne niuanse, takie jak chociażby błędy własne.

A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o liczby poszczególnych zawodników? Z najlepszą zdobyczą punktową po raz kolejny mecz zakończył Maciej Muzaj (25 pkt), a kroku starał mu się dotrzymywać Piotr Łukasik (17 pkt). Po stronie ZAKSY w tym elemencie najlepsi byli Łukasz Kaczmarek (19 pkt), Mateusz Bieniek (17 pkt) i Rafał Szymura (16 pkt). W bloku znakomicie prezentowali się wspomniany Muzaj oraz Antoine Brizard, którzy tym elementem zdobyli po cztery punkty. Tym razem żadnej zdobyczy w tym aspekcie gry nie zapisał najlepiej blokujący zawodnik tego sezonu – Andrzej Wrona, który wszystkie osiem punktów zdobył atakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *