„Kraków bez nienawiści” – rusza kampania na rzecz dobrego słowa

Podziel się:

Fot. tookapic.com 

„Wszelkie Państwa działania skierowane na walkę z nietolerancją i mową nienawiści spotkają się z moim głębokim szacunkiem i wsparciem. Mam nadzieję, że łącząc siły, zwiększymy szanse na to, by uczniowie krakowskich szkół wychowywali się bezpiecznie i w atmosferze wzajemnego poszanowania” – napisał prezydent Krakowa.

List prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego [pdf]

W pierwszym etapie kampanii Krakowski Ośrodek Terapii prowadzi warsztaty dla nauczycieli szkół i placówek (od 29 stycznia do 1 lutego), wspierające i przygotowujące kadrę pedagogiczną do pracy z dziećmi i młodzieżą w tym obszarze. Wiedzę i inspiracje zdobyte podczas tych zajęć nauczyciele i wychowawcy będą mogli wykorzystać podczas Krakowskiego Tygodnia Dobrego Słowa (od 4 do 8 lutego), pomyślanego jako wydarzenie angażujące przede wszystkim uczniów i ich opiekunów w różnorodne działania, mające na celu uwolnienie przestrzeni szkolnej od mowy nienawiści i hejtu oraz wypełnienie jej pozytywnym przekazem, pokazującym, że możemy i że warto mówić do siebie dobrze.

Będzie to pierwszy, interwencyjny etap działań, ale także cenna pomoc w przygotowaniu – przez kolejne miesiące – kompleksowej kampanii społecznej, wspólnie ze specjalistami, naukowcami i praktykami, która ruszy wraz z nowym rokiem szkolnym i obejmie już nie tylko uczniów, ale również rodziców.

Warsztaty przygotowujące nauczycieli do rozmawiania o problemie mowy nienawiści odbywają się przez cztery dni w dwóch lokalizacjach – w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie oraz w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Terapii” w Krakowie. Więcej informacji na portalu edukacyjnym.

„Wszystkich nas dotknęła tragedia, jaka wydarzyła się w Gdańsku w wyjątkowym dniu jednoczenia się Polaków, w dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chciałbym, abyśmy coraz skuteczniej uczyli młodych szacunku do innych i podejmowania dialogu w atmosferze poszanowania drugiego człowieka” – napisał w liście prezydent Krakowa.

 

list hejt 1

list hejt 2

(UMK.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *