Do wojska będzie można wstąpić na próbę, na jeden dzień- rusza kolejna edycja kampanii „Zostań Żołnierzem RP”

Podziel się:

fot.MON 

W poniedziałek, 1 lipca  szef MON w Łebie ogłosił założenia programu promującego służbę w Wojsku Polskim.  Kolejne etapy kampanii będą realizowane w dwóch formach.  W trasę znów wyruszą busy rekrutacyjne Wojska Polskiego. Pojawią się w 3 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko – mazurskim.  

Szef MON przypomniał, że od czasu inauguracji kampanii złożonych zostało prawie 17 000 wniosków o przystąpienie do Wojska Polskiego. – Rezultat naszej kampanii przerósł oczekiwania. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy zdecydowali się związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. To naprawdę bardzo dobra decyzja. Dzięki temu Polska na pewno jest bardziej bezpieczna. To jest proces, który uruchomiłem, który się rozwija. Proces, który doprowadzi do tego, że Wojsko Polskie będzie liczniejsze – podkreślił szef MON.

Minister przypomniał, że Wojsko Polskie musi być bardziej aktywne i wychodzić ze swoją ofertą do wszystkich zainteresowanych. Służba w wojsku daje wiele możliwości rozwoju – to może być pasja i prawdziwa przygoda. – Wojsko Polskie to misja. Służenie w Wojsku Polskim to zawód godnie wynagradzany. Wojsko Polskie daje możliwości osobistego rozwoju. To swoista przygoda, a przede wszystkim to wielki zaszczyt i wyróżnienie, żeby nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego – mówił szef MON.

Minister Błaszczak podczas pikniku poinformował o drugiej inicjatywie, którą rozpoczyna Wojsko Polskie, a  która łączy się z kampanią rekrutacyjną „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, czyli tzw. „Wojskowe wyzwanie”. Przez całe wakacje każdy z nas, na jeden dzień, będzie mógł stać się żołnierzem i wziąć udział w zajęciach w terenie jednostek w całej Polsce. Uczestnicy nauczą się podstawy musztry wojskowej, czytania mapy, rzutu granatem ćwiczebnym czy celowania i strzelania przy użyciu urządzenia szkolno-treningowego.

Pierwsze zajęcia odbędą się już 13 lipca. Do koszarów zapraszają m.in. żołnierze z 1 Brygady Pancernej  w Warszawie, 10 Brygady Logistycznej w Opolu, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie,  Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz  9 Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim – W każdą sobotę począwszy od 13 lipca w określonych garnizonach, w określonych jednostkach Wojska Polskiego można będzie przyjść, można będzie zapoznać się ze sprzętem, można będzie wziąć udział w zajęciach, tak jak każdy żołnierz Wojska Polskiego, a więc może będzie zostać na jeden dzień żołnierzem Wojska Polskiego – poinformował minister.

Minister Błaszczak w swoim wystąpieniu podkreślał, że podstawą bezpieczeństwa Polski i Polaków, oprócz zmodernizowanego Wojska Polskiego oraz więzi sojuszniczych, jest Wojsko Polskie, stąd konieczność zwiększeni liczebności armii.

-Kiedy prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump podpisywali porozumienie wynegocjowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, wtedy mogliśmy powiedzieć, że osiągnęliśmy nasz cel.  Najpotężniejsza armia na świecie – armia Stanów Zjednoczonych na trwale została sprowadzona do Polski. To jest niezwykle istotne dlatego, że poszliśmy do grona państw, w których właśnie ta najpotężniejsza armia na świecie jest obecna. Ale podstawą naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski i Polaków jest Wojsko Polskie. – mówił szef MON.
***
Podczas pikniku w Łebie można było zapoznać się z warunkami służby żołnierzy, ale także zobaczyć wojskowy sprzęt – m. in. KTO Rosomak, wyrzutnię rakiet MlV, pojazdy wojskowe i broń będącą na wyposażeniu jednostek wojsk specjalnych.

***
Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej  w październiku 2018 r. zainaugurował 1 edycję kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Dotychczas w ramach  prowadzonej akcji chęć wstąpienia do wojska zadeklarowało ponad 16 tys. Osób. Głównym celem kampanii jest promocja służby wojskowej, zachęcanie do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego oraz popularyzacja zawodu żołnierza.

(mon.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *