Czy w kokpicie nowego B797 będzie tylko jeden pilot?

Podziel się:

fot.pras 

Według analityków branżowych, kolejny komercyjny projekt Boeinga może wykorzystywać rozwiązania umożliwiające wykonywanie lotów w załodze jednoosobowej.

Już od dłuższego czasu pojawiały się niepotwierdzone informacje, że amerykański producent samolotów zaprezentuje nowy samolot średniej wielkości (New Midsize Airplane – NMA), określany wstępnie jako B797, podczas czerwcowych pokazów lotniczych Paris Air Show.

Wstępnie projekt mógłby obejmować wykorzystanie tylko jednego pilota w kokpicie, a drugiego na ziemi, który mógłby monitorować kilka samolotów w tym samym czasie. Zmniejszenie liczby pilotów może pozwolić zaoszczędzić przewoźnikom miliony dolarów przeznaczane na wynagrodzenia i szkolenia. Jednak według analityków, technologia to umożliwiająca może się pojawić najwcześniej za 10 lat.

Charles Toups, wiceprezes ds. badań i technologii w Boeingu, powiedział, że odrzutowce z jednym pilotem prawdopodobnie będą początkowo wykonywały jedynie loty cargo i minie dużo czasu, zanim pasażerowie się do nich przekonają. Ale w oświadczeniu przekazanym mediom, Boeing stwierdził, że NMA nie będzie konstrukcją, która zapowiadałaby taką rewolucję technologiczną.

W ciągu ostatnich kilku tygodni, analitycy sondowali kierownictwo linii lotniczych i firmy leasingowe pytając o to, co mogłoby ich przekonać do nowej oferty Boeinga. Poza zmianami w kokpicie, szefowie linii lotniczych oczekują, że nowy model będzie miał większą elastyczność w kwestii zmiany konfiguracji wnętrza kabiny pasażerskiej, przy czym niektórzy przewoźnicy premium domagają się możliwości instalowania w pełni rozkładanych foteli umożliwiających spanie. Przewiduje się, że NMA będzie mógł pomieścić od 200 do 250 pasażerów i będzie posiadał zasięg zbliżony do o wiele większych konstrukcji. Wariant w pełnej wersji ekonomicznej mógłby pomieścić aż do 290 pasażerów. Według obecnych szacunków, wprowadzenie na rynek „B797” nastąpi ok. roku 2028.

(cpk, cnbc)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *