Amerykanie chcą zniesienia wiz dla Polaków.

Podziel się:

Fot. YouTube

Amerykańska ambasada zachęca Polaków do składania wniosków o wizę. W ten sposób chce doprowadzić do włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego. Wizy dla Polaków zostaną zniesione, jeśli nie więcej niż 3% wniosków o wizę zostanie odrzuconych.

Na profilach Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie w portalach społecznościowych pojawił się 2-minutowy film, na którym dwójka pracowników placówki mówi o programie ruchu bezwizowego oraz o tym, jakie warunki powinny być spełnione, aby było łatwiej uzyskać wizę. „Głównym aspektem, na który zwracamy uwagę, są tak zwane więzy z Polską” – mówi pracownik o imieniu Abraham i podaje przykłady – posiadanie pracy, studiowanie, czy posiadanie rodziny w Polsce. Osoby spełniające te warunki są proszone przez pracowników ambasady o składanie wniosków o wizę.

Co Amerykanie chcą przez to osiągnąć? Dzięki temu Polska może zostać włączona do programu ruchu bezwizowego (ang. Visa Waiver Program). Stanie się to, jeśli najwyżej 3% wniosków o wizę złożonych przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w danym roku budżetowym (który w Stanach Zjednoczonych trwa od października do września) zostanie odrzuconych. Do tego można doprowadzić poprzez zwiększenie odsetka zaakceptowanych wniosków wizowych, co można osiągnąć dzięki składaniu ich przez osoby spełniające kryteria.

W roku budżetowym 2017/2018 niecałe 4% wniosków o amerykańską wizę złożonych przez Polaków zostało odrzuconych. Odsetek ten zbliżył się do granicy 3%, jednak jeszcze jej nie przekroczył. Sprawia to, że chcąc odwiedzić Stany Zjednoczone, nadal musimy starać się o wizę.

Polska jest jednym z ostatnich państw Unii Europejskiej, które nie zostało włączone do programu ruchu bezwizowego. Oprócz niej są to jeszcze Bułgaria, Chorwacja oraz Rumunia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *